Sniken A-lag 2019

Välj år
  • Antal matcher

  • 15Jesper Lundström
  • 14Andreas Hansson
  • Mattias Borgström
  • 13Erik Fredriksson
  • 11Luisek Gil De Sola Bausá
  • Viktor Nyberg André
  • 10Benjamin Fhager Karlsson
  • Emil Sejkic
  • Jimmy Emanuelsson
  • 9Ronnie Svensson
  • 8Christopher Arnskov Barahona
  • Mattias Asplund
  • 7Fredrik Magnusson
  • Karl Hall
  • Petter Lindahl
  • Philip Karlsson
  • 6Daniel L'amante Lundqvist
  • Lukas Gustavsson
  • 5Denis Arsic
  • Dino Filipovic
  • Juan Pablo Cardona Hernandez
  • Patrik Magnusson
  • 3Anes Gunic
  • Magnus Källberg
  • Simon Ehrendahl
  • 2Alhassan Kadem Hamoudi
  • Christian Söderlund Valencia
  • Fredrik Larsson
  • Gustav Risinger
  • John Nyman
  • Kevin Alm
  • Stephen Alm
  • 1Christoffer Bertilsson
  • Dario Gorka Gomez Rivero
  • Eh Hser Nay Theimya
  • Pablo Aguilar Tello
  • Mål

  • 12Luisek Gil De Sola Bausá
  • 7Patrik Magnusson
  • 4Dino Filipovic
  • 3Jimmy Emanuelsson
  • 1Daniel L'amante Lundqvist
  • Petter Lindahl
  • Simon Ehrendahl
  • Viktor Nyberg André
  • Assist

  • 3Benjamin Fhager Karlsson
  • 1Emil Sejkic
  • Erik Fredriksson
  • Fredrik Magnusson
  • Jesper Lundström
  • Jimmy Emanuelsson
  • Mattias Borgström
  • Patrik Magnusson
  • Petter Lindahl
  • Varningar

  • 1Fredrik Magnusson
  • Luisek Gil De Sola Bausá
  • Mattias Asplund
  • Patrik Magnusson
  • Emil Sejkic
  • Mattias Borgström
  • Viktor Nyberg André
  • Utvisningar

  • 1Fredrik Magnusson
VÄLKOMMEN TILL FC KABEL ÅTTIO
FC Kabel Åttio är en fotbollsförening från Borås med fokus på social samvaro.

Herrarnas A-lag spelar i division sex. Squadra B återfinns i utvecklingsserie B och damlaget Bruna bönor ingår i ett samarbete med Gånghester, Målsryd och Dalsjöfors, och spelar i division fyra. Veteranlaget spelade fram till 2010 i en P35-serie men är tyvärr vilande i väntan på föryngring.

Föreningen är mest känd för våra bruna dräkter och juniorlagets årliga återuppståndelse till Mariedal Cup.
KABEL TRÄNAR
Brassar: Sön, Erikslund 15:30-17:00
Brassar: Ons 21 okt, Engelbrekt 21-22:30
Bönor: Tis, Daltorp 21-22:30
Alla: Konstgräs, Kronängs IP start 28 januari